0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Estetik Burun Ameliyatlarında Açık Teknik mi yoksa Kapalı Teknik mi ?

Estetik ameliyat olmayı düşünen kişilerin kafalarında bazı sorular olması gayet doğaldır. Bu soruları cevaplayacak kişi mutlaka konusunda uzman, tecrübeli bir plastik cerrah olmalıdır. Seçeceğiniz cerraha ameliyat öncesinde merak ettiğiniz tüm soruları sormanız, ameliyat sürecinin sizin için zihnen çok daha rahat ve uyumlu geçmesini sağlayacaktır.

Estetik burun ( Burun estetiği ) ameliyatı olmayı düşünen hastaların merak ettiği sorulardan biri de, ameliyatlarda kapalı tekniğin mi, yoksa açık tekniğin mi tercih edildiğidir.

İki teknik arasındaki fark, ilginçtir ki, genelde bilinmez. Açık teknik ve kapalı teknik yöntemiyle yapılan ameliyatlardaki temel fark, açık teknikte her iki burun deliğini ayıran orta duvara (kolumella) yapılan kesidir. Kapalı teknikte bu bölgeye kesi yapılmaz.

Plastik Cerrahi Literatüründe, Açık tekniğin tercih edilmesinin faydalı olacağı bazı durumlar, endikasyon (olması gereken) olarak sınıflandırılmıştır.

Başlıca Açık Tekniğin Tercih Edilmesi Gereken Durumlar (endikasyonlar);

-Burun ucuna çok fazla müdahale edilmesi ve şekillendirilmesi gereken durumlar (zira açık teknikte burun ucu yapılarının tamamı açıkça ortaya konduğu için şekillendirmek daha kolay olacaktır).
-Daha önce burun ameliyatı geçirmiş ve sekonder ameliyat (ikinci ameliyat) ihtiyacı duyulan olgular.
-Orta duvarda deviasyonu (eğriliği) (bu göreceli bir endikasyondur) olanlar.
-Dudak damak yarığı (tavşan dudak) sebebi ile ameliyat geçirmiş olan ve buna bağlı burun ucunda şekil bozukluğu olanlar.

Bütün her şeye rağmen en doğru seçim, hastayı ameliyat edecek olan plastik cerrah tarafından yapılan seçimdir. Hastanın muayene bulguları ve yapılması düşünülen müdahale, seçilecek teknikte esas unsurdur. İki teknik arasında, sonucun başarısı, iyileşme süreci, oluşabilecek şişlik ve morluk, açılarından herhangi bir fark yoktur.

Kısacası hastanın ameliyatını yapacak olan doktorun, yapmayı planladığı işlemleri düşünerek karar vereceği teknik seçimi, en doğru olanıdır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiğinde de esas amaç sadece ameliyatı gerçekleştirmiş olmak değil güzel sonucu elde etmektir.