0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Kişinin genç ve dingin gözükmesinde göz çevresindeki yapılar oldukça büyük önem taşır. Üst göz kapağında cilt sarkmaları ve/veya alt göz kapağında torbalanmaları olan hastaların en çok şikayet ettikleri konu; sürekli yorgun yüz ifadesi sergilemeleri ve bu sebeple de etrafındaki kişiler tarafından akşam uyumadın mı , çok yorgun gözüküyorsun gibi can sıkıcı sorulara sürekli maruz kalmalarıdır.

Göz kapağı estetiğinde bazen çok sınırlı bir cilt çıkartılması yeterli olup bakışları oldukça fazla değiştirirken bazı olgularda ise kaş kaldırma, elmacık kemiği üzerindeki yağların ve yüzün ortasında konumlanan yapıların yukarı alınmasını içeren orta yüz germe ameliyatı gibi diğer ameliyatların kombine edilmesi de gerekebilir.

goz-kapagi-estetiği

Üst göz kapağı estetik ameliyatında, göz kapağı cildindeki sarkan deri ve kas fazlası ile yağ torbacıkları alınır.

Alt göz kapağı estetiğinde ise fazla deri, kas ve yağ torbacıkları alınır ancak torbalanmaların altında ilave deformite olarak çukurlanmalar mevcut ise yağ torbacıkları alınmak yerine alt bölgedeki çukurlanmaları doldurmak için kullanılır. Böylece gözün hemen altındaki torbalanma giderilirken aynı zamanda torbalanmanın altındaki çukurlardan da kurtulmuş olunur.

Anestezi seçiminde sadece üst göz kapağı ameliyatı yapılacak ise lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma ) altında da ameliyat gerçekleştirilebilir. Ancak alt göz kapağı işin içine girerse kesinlikle genel anestezi tercih edilmelidir ve lokal anestezi altında alt göz kapağı ameliyatı yapılmamalıdır.

Lokal anestezi altında yapılan, üst göz kapağı ameliyatı olmuş hastalar aynı gün taburcu olabilmektedir ancak genel anestezi altında ameliyat olan hastalar bir gece hastanede misafir edilmeli ve ertesi gün taburcu olmalıdır.

Hasta, ikinci günden itibaren göz çevresindeki özel bantlarla beraber banyo yapabilir hale gelir. İlk kontrolü ise 5. veya 6. günde yapılıp, dikişleri alınır ve 2- 3 gün süreli tekrar bant uygulaması yapılır. Ortalama 7-9 gün sonunda hasta tüm pansumanlardan kurtulmuş olur.

 

Tek başına yapılan göz kapağı estetiği ameliyatı, göz çevresindeki ince çizgileri veya koyulaşmayı gidermeye yönelik yapılan ameliyatlar değildir ve hastanın ameliyat öncesi bu tarz ek şikayetleri mevcut ise ameliyat sonrası bu şikayetlerinden kurtulamayacağını önceden bilmesi gerekmektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) hakkında merak ettiğiniz noktalar, operasyon detayları ve fiyat bilgisi almak isteyen değerli ziyaretçilerimiz aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirler.

Op.Dr.Tamer Yavaş