0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Meme Büyütme Ameliyatında Protez Seçimi

Meme büyütme ameliyatı, memelerinin küçük olmasından şikayetçi ve ameliyat olmasına engel bulunmayan, 18 yaşını tamamlamış her bayana yapılabilir. Peki ama memenin boyutuna, daha doğrusu kullanılacak implantın (protez) boyutuna nasıl karar verilmelidir?

Tabii ki esas olan memesini büyütme arzusu ile başvuran kişinin isteğidir. Ancak unutulmaması gereken husus, her vücut yapısının kendine özgü, ayrı bazı anatomik özellikleri ve ölçüleri olduğudur. Meme büyütme ameliyatından sonra sıkıntısız, dertsiz, sağlıklı bir şekilde uzunca yıllar geçirmenin tek yolu, ameliyat ile yerleştirilen silikon implantın (protezin) yeteri kadar yumuşak doku ile üzerinin örtülmesidir. Bu da anatomik sınırların içinde kalınması ve limitlerin aşılmaması ile sağlanabilir. Sadece fizik muayene ve bu sırada yapılan ölçümler ile elde edilecek kriterler sonucunda en uygun boyutta protezi seçmek mümkündür. Limitleri aşan boyutlarda, oldukça büyük protezler kullanılmasının bir takım sıkıntılara sebep olması muhtemeldir. Bu sıkıntılar kısa vadede doğal olmayan bir görünümdür.İleri dönemlerde ise protezin kenarında katlantılar oluşması, sarkmalar gibi kendisini ortaya koyar.

Fizik muayene esnasında protezin boyutuna karar verilirken aynı zamanda yerleştirileceği konuma ve yapılacak kesi yerinin seçimini de karar verilir. Meme dokusu oldukça az, zayıf bayanlarda protezin üzerini yeterince yumuşak doku ile örtme amacı ile kas altı protez uygulaması tercih edilirken, meme dokusu ve cilt altı yağ dokusu nispeten zengin olan bayanlarda meme altı uygulaması tercih edilebilir.

Hastalar tarafından en çok merak edilenlerden biri de damla protezin mi yoksa yuvarlak protezin mi tercih edilmesi gerektiğidir. Damla protez yani anatomik protez, üst kısmı basık alt kısmı daha ileride olan protez olup, şekil dışında yuvarlak protezden yapısal bir farkı yoktur. Kullanılacak protezin anatomik mi yoksa yuvarlak mı olması gerektiğini ortaya koyan yine fizik muayene bulgularıdır. Yani doğru hastaya doğru protez seçimi, meme büyütme ameliyatlarında en önemli seçimdir.

Sonuç olarak, hiç bir protez diğerinden daha üstün değildir. Hastanın istekleri ve muayene bulguları doğrultusunda, doğru boyut ve şekilde (anatomik veya yuvarlak) seçilmiş ve doğru anatomik plana(kas altı veya meme altı) yerleştirilmiş protez uzun vadede sorunsuz bir dönem geçirmek için şarttır.

Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da esas amaç ameliyat sonrasında sadece kısa vadede değil, uzun vadede de mutlu ve sağlıklı insanlardır.