0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Meme Estetiği

Erkekte Meme Küçültme

Erkeklerde kadın memesi formunu andıran iri memelerin olmasına jinekomasti denmektedir.

Jinekomastiye sebep olan çeşitli hastalıklar ve faktörler bulunmasına rağmen % 95 oranında herhangi bir sebebi bulunmamaktadır. Erkek çocuklarının % 30′unda,ergenlik döneminde, memelerinde büyüme gerçekleşir ve bu çocukların % 30′unda memelerindeki büyüme tam olarak gerilemez ve kalıcı hale gelir. Jinekomasti ile karşılaşıldığı başka dönemler ise aşırı kilo alımı sonrası ve yaşlılık dönemleridir. Her iki durumda da jinekomastinin esas nedeni vücuttaki testosteron-östrojen oranındaki dengenin östrojen yönüne kaymasıdır.

Ergenlik dönemindeki çocukların %30′unda gelişen ancak bu çocukların da sadece % 30′unda kalıcı olan bir durum için ameliyat seçeneğine başvurmada çok aceleci olmamakta fayda vardır. %70 olasılıkla durum kendiliğinden gerileyecek ve ameliyata gerek kalmayacaktır. Gelişimini tamamlamış ve ergenlik dönemini atlatmış genç erişkinlerde ise durum tam tersidir. Bu şikayetten kurtulmanın tek yolu ameliyattır.

Ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma ) koşullarında gerçekleştirilebilir. Genel anestezi ile yapılan ameliyatın ardından, hastaların bir gece hastanede kalmaları gerekmektedir. Ancak sedasyon altında lokal anestezi ile ameliyat olmuş hastalar bir kaç saat dinlendikten sonra evlerine gidebilirler.

Ameliyat tekniği seçimini, meme dokusunun kıvamı ve ağırlıklı olarak hangi yapıdan oluştuğu belirler. Ağırlıklı olarak yağ dokusundan zengin bir jinekomasti sadece liposuction ile tedavi edilebilirken, sert meme dokusu içerikli olan durumlarda ise açık cerrahi tekniği kaçınılmazdır. Açık teknik olarak nitelendirilen teknikte yapılan, meme başının renkli cilt-renksiz cilt bileşkesine yapılan, yarım ay şeklindeki kesi ile girilerek içerideki meme dokusunun çıkartılmasıdır.

Meme Dikleştirme

Tekrarlayan kilo alıp vermeler, hamilelik ve sonrasında emzirme, ilerleyen yaş ve yer çekiminin memeler üzerindeki kaçınılmaz etkisi ile dolgunluğunu kaybetmiş sarkık memeler ortaya çıkabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı ile memeler tekrar şekillendirilirken sarkmış olan meme dokuları toparlanır, fazla cilt çıkartılır ve meme başı yukarı olması gereken yere taşınır. Eğer memede oldukça fazla miktarda dolgunluk kaybı var ise sadece dikleştirme yeterli kalmayacak demektir. Bu gibi durumlarda kaybedilen dolgunluğu sağlamak amacı ile silikon implant uygulaması ( meme protezi ) dikleştirme ameliyatı ile kombine edilir.

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama iki buçuk saat civarında bir ameliyat süresi vardır. Genel anestezi altında yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatından sonra hastanede bir gece misafir olarak geçirilmesi gerekir.

Ameliyattan sonraki ikinci günde hastalar banyo yapabilir. Çok ağır fiziksel bir işi olmayan hastalar 3- 4 gün sonra işlerine dönebilirler. Ancak göğüs kaslarını zorlayacak sporları yaklaşık olarak 1 ay yapamazlar. Ayrıca hastaların 3 ay süreli olarak sporcu sütyeni kullanmaları ve balenli sütyen kullanmamaları gerekmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatında zaman içinde oldukça silinecek olsa bile birtakım izler kalacaktır. Bu izler seçilecek ameliyat tekniğine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Ancak unutulmaması gereken nokta izlerden daha önemli olan memenin şekli ve formudur. Kısacası daha az iz bırakmak amacıyla şekil ve formdan feragat etmek yanlış bir düşüncedir.

Son zamanlarda literatüre giren bir başka teknik ise KÜÇÜLTME-BÜYÜTME DİKLEŞTİRME MEME CERRAHİSİ’dir. Bu cerrahide temel olarak yapılan ; sarkmış olan meme dokusunun alt kısmı çıkartılırken hacmi arttırmak amacı ile dikleştirme esnasında implant ( protez ) uygulanmasıdır. Bu tekniğin avantajı, zaman içinde meme dokusunun tekrar sarkmasının engellenmesidir. Bu teknik sadece dikleştirme ve dikleştirmeyle beraber yapılan implant uygulamasına oranla oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı estetik ameliyatlar içinde ayrı bir yere sahiptir. Büyük memelere sahip olan bayanların, estetik kaygının dışında memelerinin ağırlığına bağlı bir takım fiziksel şikayetleri de bulunması ve hatta bu şikayetleri bazen estetik kaygının bile önüne geçer.

Sütyen askısının omuzları kesmesi, bel ve boyun ağrıları, meme altında pişiklerin oluşması ve pişiğe bağlı olarak kaşıntı, kötü koku, sulanma gibi şikayetleri bulunan bayanlar, ”ne iz ne şekil umurumda değil yeter ki beni bu dertten, ağırlıktan kurtarın” diyerek çektikleri şikayetleri dile getirirler. Bazı hastalar da yıllar boyu büyük memelerinin ağırlığından o kadar çekmiş olacaklar ki ”ne olur olabildiğince küçük olsun hatta mümkünse tamamını alın” derler. Bu sebeplerden dolayı meme küçültme ameliyatına sadece estetik ameliyat olarak bakmak son derece yanlıştır.

Meme küçültme ameliyatı, meme dokusu gelişimini tamamladıktan sonra, genel anestezi altında, ameliyat yapılmasına herhangi bir problem olmadığı takdirde her yaşta yapılabilir. Genel anestezi altında yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatı olan hastalar da bir gece hastanede misafir edilmektedir.

Ameliyat süresi yapılacak olan tekniğe ve çıkartılacak olan meme dokusu miktarına bağlı olarak yaklaşık 2.5 saat ile 4 saat civarında sürer . Ameliyattan 2 gün sonra hastalar duş şeklinde banyo ihtiyaçlarını karşılayabilirler. 3 ay boyunca sporcu sütyeni kullanmaları ve kesinlikle balenli sütyen kullanmamaları gerekmektedir. Ameliyat öncesinde 40 yaş üzeri hastaların mamografi ile 40 yaş altı hastaların ise ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve sonrasında ameliyata alınması daha uygundur.

Meme küçültme ameliyatlarında seçilen tekniğe ve yapılacak küçültme miktarına bağlı olarak bir takım izler kalacaktır. Bu izler zamanla oldukça silinse de hiçbir zaman tamamen kaybolmayacaktır. Ancak kalacak izlerin tamamı sütyen içinde kalacak şekilde planlanmaktadır.

Büyük miktarlarda yaklaşık 10-15 kg gibi kilo vermeyi düşünen kilolu bayanların dikkat etmesi gereken bir başka husus ise; bu ameliyatı zayıfladıktan sonra olmalarının daha doğru olacağıdır. Aksi takdirde ameliyattan sonra yüksek miktarda kilo verimi ile memede dolgunluk kaybı oluşması ve bir miktar memenin sarkması kaçınılmazdır.

Meme küçültme ameliyatlarında uygulanacak teknik , memenin büyüklüğü, çıkartılacak meme dokusunun miktarı , ileri zamanlarda çocuk sahibi olma isteğinin bulunup bulunmaması ve hastanın yaşı gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak seçilir.

Meme Büyütme

 

Meme büyütme ameliyatı kimlere yapılabilir?

Gelişimsel olarak bazı bayanların memeleri kendi arzu ettiklerinden daha küçük boyutlarda kalabilir. Ya da zaman içinde memelerde doğum sonrası veya zayıflamayı takip eden dönemlerde olduğu gibi hacim kaybı, dolgunlukta azalma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu gibi şikayetlerin giderilmesindeki en güvenilir, en kalıcı yol meme protezi ( implant ) uygulamasıdır ve 18 yaş üstü her bayana uygulanabilir.

Meme silikonu emzirmeye engel midir?

Toplumumuzda oldukça yaygın ve yanlış olan düşünce tarzı ”önce evlen çocuk sahibi ol, ondan sonra ameliyat yaptırırsın acele etme” tarzında olan görüştür. Oysa insanın en güzel çağları yirmili yaşlarda geçen yıllarıdır. Çok yakın zamanda (1 yıl içinde) çocuk sahibi olmayı planlayan kişiler dışında, göğüs büyütme uygulaması her bayana yapılabilir. Gençlik çağlarında memelerinin küçük olması sebebi ile sıkıntı yaşayarak, öz güvenini yitirmenin ve en güzel çağlarını mutsuz geçirmenin anlamı yoktur.