0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Erkekte Meme Küçültme

Jinekomasti nedir ve tedavisi var mıdır?

Erkeklerde kadın memesi formunu andıran iri memelerin olmasına jinekomasti denmektedir. Tedavisi medikal olarak mümkün değildir. Tek tedavisi ameliyattır.

Jinekomasti neden oluşur?

Jinekomastiye sebep olan çeşitli hastalıklar ve faktörler bulunmasına rağmen % 95 oranında herhangi bir sebebi bulunmamaktadır. Erkek çocuklarının % 30’unda,ergenlik döneminde, memelerinde büyüme gerçekleşir ve bu çocukların % 30’unda memelerindeki büyüme tam olarak gerilemez ve kalıcı hale gelir.

Hangi yaş aralığında jinekomasti ameliyatları yapılabilir?

18 yaşını tamamlamış her erkekte yapılabilir. Ancak ileri derecede psikolojik sorun oluşturduğu durumlarda ameliyat planlaması daha erken yaşlara çekilebilir.

erkeklikte-meme-kucultme

Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi ile de yapılabilir mi?

Yapılacak işleme bağlı olarak, ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma ) koşullarında gerçekleştirilebilir. Sedasyon altında lokal anestezi ile ameliyat olmuş hastalar bir kaç saat dinlendikten sonra evlerine gidebilirler.

Jinekomasti ameliyatında sadece liposuction mı yapılır?

Jinekomasti ameliyatlarında çeşitli teknikler vardır. Bu tekniklerden biri de liposuctiondır. Bazı durumlarda tek başına liposuction yeterli olabilirken bazen de kesin sonuca ulaşabilmek için diğer tekniklerle kombine edilmelidir.

Jinekomasti ameliyatlarında hangi teknik neye göre seçilir?

Ameliyat tekniği seçimini, meme dokusunun kıvamı ve ağırlıklı olarak hangi yapıdan oluştuğu belirler. Ağırlıklı olarak yağ dokusundan zengin bir jinekomasti sadece liposuction ile tedavi edilebilirken, sert meme dokusu içerikli olan durumlarda ise açık cerrahi tekniği kaçınılmazdır.

Açık teknikle yapılan jinekomasti ameliyatları nasıl yapılır ? İz kalır mı?

Açık teknik olarak nitelendirilen teknikte yapılan, meme başının renkli cilt-renksiz cilt bileşkesine yapılan, yarım ay şeklindeki kesi ile girilerek içerideki meme dokusunun çıkartılmasıdır. Belirgin bir iz kalmaz.

Ameliyat sonrasında korse ne kadar süreyle giyilmelidir?

Hastanın durumuna göre atlet tarzında olan özel  korse bir hafta ile bir ay arası giyilir.

Ağrılı bir ameliyat mıdır?

Jinekomasti ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat değildir. Nadiren ağrı oluşsa dahi sıradan ağrı  kesiciler yeterlidir.

Jinekomasti ameliyatından sonra ne zaman işe başlayabilirim?

Yapılan işin ağırlığına bağlı olarak 2. gün ile 6.gün arasında işe dönülebilir.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar zaman sonra spor yapabilirim?

Göğüs kaslarını çalıştıran sporlar için ameliyat sonrası 1 ay beklenmelidir. Diğer sporlara hemen dönülebilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında tekrar oluşur mu?

Altta yatan bir sebep olmayan jinekomasti olgularında tekrarlaması çok nadir görülen bir durumdur.  Tekrarlaması durumunda dahi kısmen geriye dönüş olur ve tamamen eski halini almaz.

 

Erkekte Meme Küçültme hakkında merak ettiğiniz noktalar, operasyon detayları ve fiyat bilgisi almak isteyen değerli ziyaretçilerimiz aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirler.

Op.Dr.Tamer Yavaş