0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kulak ile kafa arasındaki açının normal kabul edilenden daha fazla olması veya kulak kıkırdağındaki kıvrımların az gelişmiş olması ya da her iki deformitenin de mevcut olması durumunda ortaya çıkan kulak yapısına (görüntüsüne) kepçe kulak deformitesi denmektedir.

Kulak gelişiminin % 80 nini yaklaşık olarak 3 yaşındayken tamamlar. Bu sebeple estetik cerrahide en erken yaşta yapılabilen ameliyatlardan biri de kepçe kulak ameliyatıdır.

kepce-kulak-operasyonu-2

İlkokul çağlarında çocuklar birbirlerine karşı fiziksel özellikleri sebebi ile oldukça acımasız ve kırıcı olurlar. Kepçe kulak deformitesine sahip olan bir çocuk için bu durum kaçınılmaz psikolojik bir travmadır. Kulak gelişiminin erken tamamlanmasının avantajı ile ilkokul çağında alay konusu olarak yaşanması muhtemel psikolojik travmanın önüne geçmek amacı ile bu ameliyatın 5 yaş civarında planlanması doğru olur. Ancak ülkemiz genelinde genellikle bu ameliyat ergenlik döneminde yapılmaktadır.

Ameliyat, kulağa ait kıkırdak yapılarının çeşitli dikişler ile tekrar şekillendirilmesi esasına dayanır. Tüm işlem kulağın arkasında yapılan kesi ile girilerek tamamlandığından herhangi bir görünen iz bırakılmaz.

Hasta çocukluk çağında ise genel anestezi kaçınılmazdır. Ancak hasta ergenlik çağında veya yetişkin ise lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma ) ile de bu ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür. Çocukluk çağı dışında yapılan kulak ameliyatlarında hastanın özellikle genel anestezi isteği yoksa lokal anestezi tercih edilmelidir. Bunun sebebi de ameliyatın bitişinde hastanın sargı yapılmadan önce kulaklarını görme şansının olması ve böylece görüşlerini belirtme imkanının bulunmasıdır.

Ameliyat bitiminde biraz kabaca bir sargı ile pansuman uygulamakta, sonraki 2. günde sargıyı açıp sporcu bandı uygulaması yapılmaktadır. İlk 15 gün hasta, sporcu bandını sadece banyo yaparken ve ara sıra kısa süreli dinlendirmek amacı ile çıkarmanın dışında 24 saat süreli olarak kullanır ; 15. günden itibaren ise sadece yatarken kullanmak kaydıyla toplamda 1 ayı tamamlar.

Kepçe Kulak (Otoplasti) hakkında merak ettiğiniz noktalar, operasyon detayları ve fiyat bilgisi almak isteyen değerli ziyaretçilerimiz aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirler.

Op.Dr.Tamer Yavaş