0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Saç Ekimi

Saç dökülmesinin bir çok sebebi vardır. Bunlar arasında çeşitli hastalıklar, birtakım ilaçlar, vitamin ve mineral eksiklikleri, saçlı deride geçirilmiş cilt hastalıkları sayılabilir. Bu tür saç dökülmeleri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen en yaygın sürekli saç kaybı biçimleridir. Bu sebeplerden dolayı saç dökülmesi olanlarda tedavi sebebe yönelik olarak yapılmalıdır.

Kişinin öz geçmişinde saç dökülmesi için herhangi bir sebebi bulunmamasına rağmen saç dökülmesi olanlarda, en önemli sebep androjenik tipi saç dökülmesi denilen genetik geçişle kuşaklara aktarılan saç dökülmesi tipidir. Erkeklerde saç dökülmesinin bir numaralı sebebi olan androjenik tipi saç dökülmesinin kalıcı ve ispatlanmış tek tedavi yöntemi ise saç ekimidir.

Saç ekiminde temel prensip, saçlı derinin arka kısmında (her iki kulak arası ense bölgesi) konumlanan ve testosteron hormonuna duyarlı olmayan saçların, saçsız alanlara aktarılmasıdır.

sac-ekimi-operasyon

Saç ekiminde temel olarak iki teknik uygulanır ;

FUE ( Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Saç Ekimi

Günümüzde en sık uygulanan cerrahi yöntemdir. Saç kökleri, verici kısımdan micromotor yardımı ile alınarak saçsız alanlara tek tek aktarılır. Aktarılan saçlar kalıcıdır ve testosteron hormonundan etkilenmediği için bir daha dökülmez. Verici kısıma herhangi bir kesi yapılmadığı için dikiş atılmasına gerek kalmaz ve iz oluşmaz. Verici kısım birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir.

FUT ( Folliküler Ünite Transplantasyonu) Saç Ekimi

Bu teknik ise geçmiş zamanlarda fue tekniğinin geliştirilmesinden önce kullanılan ve son zamanlarda ise nadiren başvurulan bir yöntemdir. Saçlı derinin arka kısmından lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) altında yaklaşık olarak 20 cm uzunluğunda 2 cm genişliğinde bir kısmı çıkartılır. Alınan parçadaki saçlar tek tek saç tellerine ayrılarak saçsız alana aktarılırken verici alan kısmı dikilerek kapatılır. Fue tekniğinle kıyaslandığında dezavantajı ense bölgesinde verici alanda iz kalmasıdır.

Saç ekimi işleminin tüm evreleri lokal anestezi altında yapıldığından dolayı hastanın hastanede yatışına gerek yoktur. Aktarılan saçların çıkması 3 aydan sonra başlar ancak en son halinin görünmesi ortalama bir yılı bulur.

Saç Ekimi hakkında merak ettiğiniz noktalar, operasyon detayları ve fiyat bilgisi almak isteyen değerli ziyaretçilerimiz aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirler.

Op.Dr.Tamer Yavaş