0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Meme Dikleştirme

Tekrarlayan kilo alıp vermeler, hamilelik ve sonrasında emzirme, ilerleyen yaş ve yer çekiminin memeler üzerindeki kaçınılmaz etkisi ile dolgunluğunu kaybetmiş sarkık memeler ortaya çıkabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı ile memeler tekrar şekillendirilirken sarkmış olan meme dokuları toparlanır, fazla cilt çıkartılır ve meme başı yukarı olması gereken yere taşınır. Eğer memede oldukça fazla miktarda dolgunluk kaybı var ise sadece dikleştirme yeterli kalmayacak demektir. Bu gibi durumlarda kaybedilen dolgunluğu sağlamak amacı ile silikon implant uygulaması ( meme protezi ) dikleştirme ameliyatı ile kombine edilir.

meme-diklestirme2

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama iki buçuk saat civarında bir ameliyat süresi vardır. Genel anestezi altında yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatından sonra hastanede bir gece misafir olarak geçirilmesi gerekir.

Ameliyattan sonraki ikinci günde hastalar banyo yapabilir. Çok ağır fiziksel bir işi olmayan hastalar 3- 4 gün sonra işlerine dönebilirler. Ancak göğüs kaslarını zorlayacak sporları yaklaşık olarak 1 ay yapamazlar. Ayrıca hastaların 3 ay süreli olarak sporcu sütyeni kullanmaları ve balenli sütyen kullanmamaları gerekmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatında zaman içinde oldukça silinecek olsa bile birtakım izler kalacaktır. Bu izler seçilecek ameliyat tekniğine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Ancak unutulmaması gereken nokta izlerden daha önemli olan memenin şekli ve formudur. Kısacası daha az iz bırakmak amacıyla şekil ve formdan feragat etmek yanlış bir düşüncedir.

Son zamanlarda literatüre giren bir başka teknik ise KÜÇÜLTME-BÜYÜTME DİKLEŞTİRME MEME CERRAHİSİ’dir. Bu cerrahide temel olarak yapılan ; sarkmış olan meme dokusunun alt kısmı çıkartılırken hacmi arttırmak amacı ile dikleştirme esnasında implant ( protez ) uygulanmasıdır. Bu tekniğin avantajı, zaman içinde meme dokusunun tekrar sarkmasının engellenmesidir. Bu teknik sadece dikleştirme ve dikleştirmeyle beraber yapılan implant uygulamasına oranla oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Meme Dikleştirme hakkında merak ettiğiniz noktalar, operasyon detayları ve fiyat bilgisi almak isteyen değerli ziyaretçilerimiz aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirler.

Op.Dr.Tamer Yavaş