0212 574 05 06 - 0532 385 75 38
burun-estetigi

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı nedir?

Estetik burun ameliyatı, kişinin arzu ettiği ve aynı zamanda estetik ölçülere uygun, yüzün diğer yapıları ile uyumlu ve mümkün olduğunca doğal burun şekli elde etmeye yönelik yapılan ameliyattır. Bu ameliyatta ön planda tutulan güzel bir burun elde etmektir fakat burnun asıl fonksiyonu olan sağlıklı nefes alıp vermekten de taviz verilmesi kabul edilemez bir durumdur. Kısacası kişinin istekleri doğrultusunda, yüze yakışan, doğal ve nefes alma sıkıntısı olmayan bir burun hedeflenir.

Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit burun estetiği ameliyatı vardır. Hangi tekniğin uygulanacağına, seçeceğiniz plastik cerrah, fiziksel muayenenizi gerçekleştirdikten sonra karar vermelidir.

burun-estetigi2

Burun estetiği ameliyatı çok ağrılı mıdır?

Burun ameliyatları ağrılı ameliyatlar değildir. Sıradan ağrı kesiciler ile geçirilemeyecek kadar şiddetli bir ağrı oluşturmazlar.

 

Estetik burun ameliyatlarında neden genel anestezi tercih edilir?

Ameliyat esnasında hastanın tansiyonunun ( kan basıncının ) düşük seviyelerde ve sabit tutulabilmesi, ameliyat sonrası oluşacak şişlikler ve morluklar üzerinde son derece önemli hatta en önemli diyebileceğimiz unsurlardan biridir ve bunu sağlamanın tek yolu da genel anestezidir. Estetik burun ameliyatlarında ortalama süre yaklaşık olarak iki saattir. Genel anestezi altında yapılan bütün ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiği (rinoplasti) ameliyatından sonra da hasta bir gece hastanede misafir edilir.

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası…

Ameliyat sonrası hastalar, burunlarının üzerinde küçük bir alçı ve burun içinde her iki tarafta yer alan ortası boru şeklinde boşluktan oluşan, nefes almayı sağlayan nazal splint denen materyal ile odalarına geçmektedirler. Ameliyat sonrası hastalar rahatlıkla burnundan nefes alabilirler.

  • Ameliyat sonrası takiplerinde ise taburculuktan 2 veya 3 gün sonra ilk kontrolde burnun içinde yer alan splintler alınır. Splintlerin alınması son derece basit ve hemen hemen hiç ağrı vermeyen bir işlemdir. Hastaların korktuğu, dilden dile dolaşan tampon çekmeye yönelik sıkıntılı süreç, tampon kullanılmadığı için yaşanmaz.
  • İkinci kontrol 5. veya 6. gün gibi yapılıp, alçı alımı ve dikiş alımı sonrası bant uygulamasını içerir. Konulan bantlar üçüncü kontrolde alınarak, pansumanlı süreç tamamlanır ki bu da 7. veya 8. günde yapılır.
  • Hastalar ameliyattan sonra üç ay süreyle kesinlikle gözlük kullanmamalıdır. İlk altı aylık süreçte burnun aşağıya doğru çekerek temizlenmesi çok sakıncalıdır ve yapılmamalıdır. Burun içine su çekilerek temizlenmelidir.

Burun Estetiği – 3 Adımda Estetik

-