0212 574 05 06 - 0532 385 75 38

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı estetik ameliyatlar içinde ayrı bir yere sahiptir. Büyük memelere sahip olan bayanların, estetik kaygının dışında memelerinin ağırlığına bağlı bir takım fiziksel şikayetleri de bulunması ve hatta bu şikayetleri bazen estetik kaygının bile önüne geçer.

Sütyen askısının omuzları kesmesi, bel ve boyun ağrıları, meme altında pişiklerin oluşması ve pişiğe bağlı olarak kaşıntı, kötü koku, sulanma gibi şikayetleri bulunan bayanlar, ”ne iz ne şekil umurumda değil yeter ki beni bu dertten, ağırlıktan kurtarın” diyerek çektikleri şikayetleri dile getirirler. Bazı hastalar da yıllar boyu büyük memelerinin ağırlığından o kadar çekmiş olacaklar ki ”ne olur olabildiğince küçük olsun hatta mümkünse tamamını alın” derler. Bu sebeplerden dolayı meme küçültme ameliyatına sadece estetik ameliyat olarak bakmak son derece yanlıştır.

meme-kucultme-operasyonu2

Meme küçültme ameliyatı, meme dokusu gelişimini tamamladıktan sonra, genel anestezi altında, ameliyat yapılmasına herhangi bir problem olmadığı takdirde her yaşta yapılabilir. Genel anestezi altında yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatı olan hastalar da bir gece hastanede misafir edilmektedir.

Ameliyat süresi yapılacak olan tekniğe ve çıkartılacak olan meme dokusu miktarına bağlı olarak yaklaşık 2.5 saat ile 4 saat civarında sürer . Ameliyattan 2 gün sonra hastalar duş şeklinde banyo ihtiyaçlarını karşılayabilirler. 3 ay boyunca sporcu sütyeni kullanmaları ve kesinlikle balenli sütyen kullanmamaları gerekmektedir. Ameliyat öncesinde 40 yaş üzeri hastaların mamografi ile 40 yaş altı hastaların ise ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve sonrasında ameliyata alınması daha uygundur.

Meme küçültme ameliyatlarında seçilen tekniğe ve yapılacak küçültme miktarına bağlı olarak bir takım izler kalacaktır. Bu izler zamanla oldukça silinse de hiçbir zaman tamamen kaybolmayacaktır. Ancak kalacak izlerin tamamı sütyen içinde kalacak şekilde planlanmaktadır.

Büyük miktarlarda yaklaşık 10-15 kg gibi kilo vermeyi düşünen kilolu bayanların dikkat etmesi gereken bir başka husus ise; bu ameliyatı zayıfladıktan sonra olmalarının daha doğru olacağıdır. Aksi takdirde ameliyattan sonra yüksek miktarda kilo verimi ile memede dolgunluk kaybı oluşması ve bir miktar memenin sarkması kaçınılmazdır.

Meme küçültme ameliyatlarında uygulanacak teknik , memenin büyüklüğü, çıkartılacak meme dokusunun miktarı , ileri zamanlarda çocuk sahibi olma isteğinin bulunup bulunmaması ve hastanın yaşı gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak seçilir.

Meme Küçültme hakkında merak ettiğiniz noktalar, operasyon detayları ve fiyat bilgisi almak isteyen değerli ziyaretçilerimiz aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirler.

Op.Dr.Tamer Yavaş